مجله تکنولوژی های نوین

تکنولوژی ، دوربین مداربسته ، قیمت دوربین مداربسته / هایک ویژن / دوربین مدار بسته

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مجله تکنولوژی های نوین خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

سایت آوازک

طراح قالب: آوازک

[ طراح قالب: آوازک ]


تکنولوژی-Raid-در-دوربین-مداربسته-چیست؟,,
همانطور که میدانید برای ذخیره تصاویر در سیستم های دوربین مداربسته از هارد دیسک ها استفاده می شود. اما همواره این امکان وجود دارد که این اطلاعات بر اثر عوامل مختلف از بین بروند. به همین دلیل معمولا از بیش از یک هارد در دستگاه های ضبط استفاده می گردد تا در صورت از دست رفتن اطلاعات در یک دیسک امکان دسترسی به اطلاعات در دیسک های دیگر وجود داشته باشد حال این سوال مطرح می گردد که این عمل ذخیره سازی با چه مکانیسمی در هارد های مختلف انجام می شود.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با سیستم های پیکربندی Raid یا (Redundant Array of Independent Disks)آشنا کنیم، با استفاده از این سیستم های ذخیره سازی، اطلاعات ویدئویی به شیوه ای منطقی تر و امن تر مدیریت و نگه داری می شوند، که روشی بهینه برای حفاظت از اطلاعات ضبط شده و همچنین بازیابی اطلاعات در صورت خرابی های احتمالی است.

نحوه عملکرد تکنولوژی Raid

در تکنولوژی Raid به منظور افزایش امنیت ذخیره سازی تصاویر و اطلاعات ضبط شده در دوربین های مداربسته از ظرفیت چندین هارد دیسک به طور همزمان استفاده می گردد. بدین ترتیب، با استفاده از این روش، ذخیره ی اطلاعات با امنیت بیشتری انجام گرفته و همچنین سرعت خواندن، نوشتن و کارایی سیستم نیز افزایش می یابد.
در تکنولوژی Raid از اصطلاح آرایه یا Array برای بیان نحوه مرتب سازی اطلاعات ضبط شده استفاده می گردد. این آرایه ها انواع مختلفی دارند و بسته به نیاز کاربران طراحی شده اند. این آرایه ها دارای انواع متفاوتی و همچنین ساختار های مختلفی هستند، که شامل ساختار های Mirroring ،Striping و Error-correcting می باشند. در ادامه برای فهم بهتر موضوع به نحوه عملکرد هر کدام از انواع سیستم Raid و همچنین ساختارهای آن اشاره می کنیم:

ساختار های مختلف سیستم Raid

 • پیکربندی Mirroring

در این روش به منظور ذخیره اطلاعات به بیش از یک هارد(حداقل دو هارد دیسک)نیاز است. به دلیل آنکه عملیات ذخیره سازی در دو هارد دیسک انجام می گردد، خوانش و بازیابی اطلاعات با سرعت بیشتری انجام شده اما ثبت و ذخیره سازی کمی کندتر انجام می گیرد. لازم به ذکر است که در صورت عدم ذخیره سازی صحیح اطلاعات در یکی از هارد یسک ها، اطلاعات در دیسک دیگری ذخیره می شوند.
 • پیکربندی Striping

ذخیره سازی در روش Striping، بدین صورت است که تمامی اطلاعات موجود در سرتاسر هارد دیسک ها تقسیم بندی می شود. عملیات خواندن و نوشتن در این روش در مقایسه با سیستم تک هاردی، سریع تر انجام می شود.
 • پیکربندی Error-correcting

عمل ذخیره سازی اطلاعات در این روش به نحوی انجام می شود که امکان بازیابی و تصحیح آن وجود داشته باشد. نوع آرایه بندی این روش طوری است که سرعت عملیات خواندن و نوشتن، متناسب با تعداد درایوها افزایش یابد. در این روش حداقل به 3 هارد دیسک نیاز است و به منظور عملکرد بهتر، استفاده از 5 دیسک توصیه می شود.

انواع مختلف سیستم Raid

انواع مختلفی از سیستم های Raid از 0 تا 10 وجود دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم . لازم به ذکر است که معمول ترین آنها سیستم های Raid5 و 6 هستند.

Raid 0

تنها قابلیت موجود در سیستم Raid 0 افزایش سرعت ذخیره سازی است و از پیکر بندی Striping تبعیت می کند و هیچگونه عمل افزونه سازی در آن انجام نمی گردد. در سیستم Raid0 ذخیره سازی آینه ای یا زوجی همانند سیستم های Raid 1 یا 5 وجود ندارد.
1024-raid0,,
Raid 0

Raid 1

در سیستم Raid 1 تمامی اطلاعات ارسالی از دوربین های مداربسته به صورت داپلیکیت شده (دوبرابر سازی شده) ذخیره می شوند. بنابر این در این سیستم حداقل به دو عدد هارد دیسک نیاز دارید. نحوه عملکرد آن اینگونه است که اگر اطلاعات موجود در دیسک 1 از بین برود هیچگونه مشکلی پیش نخواهد آمد، زیرا کپی اطلاعات در دیسک 2 موجود است که همان سیستم پیکربندی (Mirroring)را تداعی می کند. Raid 1 دارای پیکربندی Striping نیست و از آنجایی که امکان خواندن هر دیسک به طور همان زمان وجود دارد عملکرد خواندن بهبود یافته و سریعتر شده است.
1025-raid1,,
Raid 1

Raid 5

سیستم Raid5 دارای عملکرد به مراتب پیشرفته تری است. زیرا اطلاعات مربوط به تصاویر در بیش از یک هارد دیسک ذخیره شده و نیز دارای قابلیت تولید و ذخیره اطلاعات به صورت زوج در هر یک از هارد دیسک ها است. در این سیستم، در صورت وجود نقص در یک هارد، اطلاعات دوباره در همان دیسک بازیابی می گردد. سیستم RAID 5 حداقل به سه دیسک نیاز دارد، اما معمولا توصیه می شود از پنج دیسک برای عملکرد بهتر استفاده شود.
1026-raid5,,
Raid 5
یکی از معایب موجود در سیستم Raid 5 این است که زمانی که ذخیره سازی اطلاعات در یک دیسک به طور صحیح انجام نمی پذیرد، زمان زیادی صرف بازیابی دوباره یک آرایه می شود. در نتیجه کارایی آن معمولا در زمان بازسازی کاهش می یابد.

Raid 6

Raid 6 نسخه بازیابی شده و توسعه یافته از Raid 5 است. اما با این تفاوت که در این نسخه به طور همزمان در صورت از دست رفتن اطلاعات در دو دیسک، می توان آن را بازیابی نمود. اما برای این منظور نیاز به فضای ذخیره سازی بیشتری وجود دارد و در نتیجه کارایی آن کمتر از Raid 5 است.

پکیج دوربین مداربسته     نصب دوربین مدار بسته  هایک ویژن

1027-raid6,,
Raid 6

Raid 10

Raid 10 استاندارد جدیدتری از نسخه های قبلی است و ساختار آن ترکیبی از نسخه های Raid0 و Raid1 است. این سیستم دارای عملکرد بهتری از RAID 1 است اما همچنین هزینه بسیار بالایی دارد. RAID 10 سرعت عملکرد بالایی داشته و نیازمند به دو برابر فضای ذخیره سازی به صورت آینه ای(mirroring) است.
1028-raid10,,
Raid 10


[ دوشنبه بیست و هشتم تیر 1400 ] [ 9:19 ] [ nima kvn ]

[ بدون نظر ]

انواع-میکروفن-در-دوربین-مداربسته,,

انتخاب سیستم نظارت تصویری مناسب، نیاز به دقت زیاد و آشنایی با انواع دوربین های و تجهیزات مدار بسته دارد. قابلیت ضبط صدا در سیستم های مداربسته همواره یکی از دغدغه های مشتریان بوده است. در این خصوص باید بدانید امکان ضبط صدا در تمامی سیستم های نظارتی و تجهیزات مدار بسته وجود دارد.
همچنین انواع مختلفی از میکروفن ها در سیستم های نظارتی وجود دارند که کاربرد های گوناگونی داشته و معمولا مناسب برای محیط های داخلی هستند. البته در محیط های خارجی نیز می توان از دوربین های مدار بسته ای که دارای میکروفن های مقاوم نسبت به شرایط جوی هستند استفاده نمود.

دسته بندی میکروفن ها

انواع مختلفی از میکروفن های مخصوص ضبط صدا در بازار وجود دارند که به طور کلی از نظر نوع کیس و امکان تنظیم صدا به دو گروه اصلی زیر تقسیم بندی می گردند:
1. طبقه بندی از نظر شکل ظاهری یا نوع بدنه 2. طبقه بندی از نظر قابلیت تنظیم صدا

1. طبقه بندی از نظر شکل ظاهری یا نوع بدنه

 • میکروفن سوزنی: یک میکروفن کوچک است و به دلیل ساختار ظریفی که دارد می توان از آن به عنوان میکروفن های مخفی استفاده نمود و آن را در محفظه های داکت کارگذاری کرد.
 • میکروفن باکس: میکروفون های باکس همانند نامشان بدنه ای مستطیلی شکل داشته و پیچی برای تنظیم صدا بر روی آن قرار دارد.
 • میکروفن گلفی: این نوع از میکروفن ها در داخل بدنه ای شبیه به توپ گلف قرار گرفته اند. این میکروفون ها بسیار سبک و کم حجم بوده و با ولتاژ ۶ الی ۱۲ ولت کار می کنند.

2. طبقه بندی از نظر قابلیت تنظیم صدا

دسته بندی دیگر میکروفن های مورد استفاده در دوربین های مدار بسته بر اساس قابلیت تنظیم صدا است که به دو دسته ولوم دار و بدون ولوم تقسیم بندی می گردند. تنظیم صدای این نوع از میکروفن ها بوسیله پیچی است که در ساختار آنها قرار گرفته است.
در نصب میکروفن در تجهیزات مداربسته باید به این نکته توجه نمود که بهتر است میکروفن را در نزدیکی مکان هایی با آلودگی صوتی بالا مانند پنجره قرار ندهیم زیرا باعث می گردد کیفیت صدای ضبط شده کاهش یابد و همراه با آن صدای خش خش و دیگر اصوات آزار دهنده نیز ضبط گردد. \\

نصب میکروفن در انواع دوربین مدار بسته

روش نصب میکروفن در دوربین های مدار بسته به روش های مختلفی صورت می گیرد. این عمل در هر کدام از سیستم های مدار بسته مانند آنالوگ، آنالوگ HD و دوربین های تحت شبکه به روش های گوناگونی انجام می گیرد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

در دوربین مداربسته آنالوگ

در این نوع از دوربین ها، میکروفن می تواند مستقیما به دستگاه ضبط DVR متصل گردد بدین ترتیب یک سیگنال آنالوگ بین میکروفن و DVR رد و بدل می گردد. محدودیت تعداد میکروفن قابل اتصال به DVR بستگی به تعداد ورودی های صدا تعبیه شده بر روی DVR دارد.

در دوربین مداربسته تحت شبکه

ضبط صدا در دوربین های مدار بسته تحت شبکه مستقیما بر عهده دستگاه ضبط NVR است. اما هیچ میکروفنی به دستگاه NVR متصل نیست، بلکه مستقیما به دوربین متصل می گردند و یا در طراحی اولیه دوربین ها اساسا در ساختار آنها وجود دارند.
دوربین های IP میکروفن دار عمدتا برای استفاده در محیط داخلی مناسب هستند.

در دوربین های آنالوگ HD


در دوربین های آنالوگ HD، میکروفن را می توان مستقیما به دستگاه HD-DVR متصل نمود. اما جدیدا دوربین های از این نوع به بازار آمده که مجهز به یک میکروفن داخلی نیز هستند.

1.      دوربين تشخيص تب

2.      موضوعات مهم نظارت تصويري در سال 2021

3.      راهكارهاي پاركينگ هوشمند

4.      انتخاب دوربين مداربسته

5.      تيزرهاي تبليغاتي شركت Axis: مديريت يكپارچه فروشگاه

6.      دوربين مداربسته PTZ جديد شركت Panasonic : عضو جديد خانواده AeroPTZ

7.      كابل برق دوربين مداربسته چيست؟

8.      داكت چيست؟

9.      اجزاي اصلي سيستم مداربسته آنالوگ

10.  منبع تغذيه (آداپتور) سيستم مداربسته چيست؟

11.  اجزاي اصلي سيستم مداربسته شبكه (IP)

12.  كابل تصوير دوربين مداربسته چيست؟

13.  پشتيباني از هارد ديسكهاي 10 ترابايتي جديد شركت Seagate در ASUSTOR NVR

14.  همكاري شركت Hikvision با شركت Luminite Electronics

15.  راه اندازي شبكه بي سيم دوربين مداربسته

16.  دوربين تشخيص تب

17.  موضوعات مهم نظارت تصويري در سال 2021

18.  دوربين مداربسته چيست؟

19.  دستگاه دي وي آر (DVR) چيست؟

20.  چه هارد ديسكي براي DVR مناسب است؟

21.  محدوديت تكنولوژي RAID در سيستمهاي نظارت تصويري

22.  قابليتهاي شگفت انگيز تحليلگر ويدئويي در دوربينهاي مداربسته HD پلاك خوان

23.  دوربين مداربسته 20 مگاپيكسلي Dome شركت Arecont، پرچمدار سري G5 وارد بازار شد.

24.  دوربين تشخيص تب

25.  موضوعات مهم نظارت تصويري در سال 2021


[ دوشنبه بیست و هشتم تیر 1400 ] [ 9:18 ] [ nima kvn ]

[ بدون نظر ]

 

تکنولوژی-Defog-مه-زدایی-در-دوربین-مداربسته-چیست؟,,

یکی از فاکتور های مهم در یک سیستم مداربسته کیفیت تصاویر ارسالی از دوربین ها است. با پیشرفت تکنولوژی، دوربین های مداربسته با ویژگی های خاصی به بازار آمده اند که نیاز مصرف کنندگان را به خوبی برطرف می سازند. دوربین های دیجیتال و مگاپیکسلی کیفیت تصاویر بسیار مناسبی ارائه می دهند. با این حال در کاربری های خاص این به تنهایی کافی نیست و عوامل دیگری همچون کیفیت نمایش رنگ ها، کنتراست نور و ... نیز بر کیفیت تصاویر تاثیر بسزایی دارند. به ویژه آنکه شرایط جوی و آب و هوایی نیز در مکان های مختلف متفاوت بوده و بر عملکرد دوربین ها تاثیر بسزایی دارد. 

در شرایطی که نور محیط مناسب بوده و شرایط آب و هوایی نیز مساعداست، طبیعتا مشکلی در عملکرد دوربین ها نخواهید داشت. اما شرایط جوی نا مساعد و غیر معمول مانند بارش باران و یا هوای غبار آلود و مه گرفته قطعا بر عملکرد دوربین ها تاثیر گذاشته و اگر فاقد کارایی لازم باشند، شما را با مشکل مواجه خواهند ساخت. ذرات معلقی که در فضا وجود دارند اغلب منجر به کاهش کیفیت تصاویر می گردند و این امر باعث می شود که وضوح و جزئیات تصاویر به خوبی نمایان نباشد. این امر بالاخص برای دوربین هایی که در محیط های خارجی نصب می گردند به نوبه خود مشکل بزرگی محسوب می گردد.

hikvision    هایک ویژن

بیشتر بخوانید:   دوربین مداربسته

تکنولوژی Defog یا ضد مه چیست؟

تکنولوژی Defog یا ضد گرد غبار و یا ضد مه گرفتگی در دوربین های مداربسته، به جهت حل مشکلات موجود در سیستم های نظارتی به ویژه در محیط های روباز ابداع گردیده است. با استفاده از این تکنولوژی، دوربین ها تصاویری با کیفیت مناسب حتی در هنگام مه گرفتگی یا وجود گرد و غبار ارائه می دهند.
نحوه عملکرد این فناوری بر اساس افزودن الگوریتم تقویت کنتراست قبل از ارسال و فرآیند فشرده سازی در دوربین به سیگنال های ویدئویی است. لازم به ذکر است که میزان بهبود و بازسازی کیفیت تصویر بر اساس چگالی مه صورت می گیرد. این الگوریتم در دو مرحله انجام می گردد:
1. تشخیص میزان چگالی مه یا گرد و غبار در تصاویر
2. نحوه بازسازی و تصحیح سیگنال ویدئویی
این الگوریتم قادر است تا تراکم پیچیدگی های موجود در تصاویر را پیکسل به پیکسل تجزیه و تحلیل کرده و کنتراست و وضوح تصویر را ارتقا دهد. از آنجایی که تنظیمات این الگوریتم تماما در داخل دوربین انجام می شود، در نتیجه هیچ گونه تاخیری در ارسال تصاویر رخ نمی دهد.

کاربردهای تکنولوژی Defog

معمولا وجود این تکنولوژی در دوربین های اسپیددام بسیار مناسب است. زیرا از دسته دوربین های outdoor هستند و بیشتر در محیط های خارجی کاربرد دارند و در نتیجه بیشتر در معرض باد و باران و شرایط جوی نامساعد قرار دارند. از فناوری دیجیتال Defog می توان در بسیاری از پروژه های راه اندازی شده در فضاهای باز مانند بزرگراه ها، راه آهن ها، بنادر، فرودگاه ها و … استفاده نمود.

 

  دوربین مداربسته تی وی تی          تی وی تی   نصب دوربین مداربسته

   پکیج دوربین مداربسته

[ دوشنبه بیست و هشتم تیر 1400 ] [ 9:17 ] [ nima kvn ]

[ بدون نظر ]

 

Synchronou-Playback-در-دوربین-مداربسته-چیست؟,,

با پیشرفت های تکنولوژیکی، نسخه های جدیدی از دوربین های مداربسته با قابلیت های ویژه برای رفع نیاز کاربران روانه بازار می گردند.
Synchronous Playback یا بازپخش همزمان یکی از قابلیت های موجود در دستگاه های ضبط DVR یا NVR است. Playback به معنی بازپخش تصاویری است که قبلا ضبط شده اند وSynchronous به معنی همزمان است. با استفاده از این قابلیت می توان چندین تصویر را به صورت همزمان مشاهده نمود.

دستگاه های ضبط تا چه تعداد تصویر را قادرند به صورت همزمان نشان دهند؟


دستگاه های ضبط از قدرت پردازش محدودی برخوردارند. در نتیجه دستگاه قبل از آنکه بتواند اقدام به بازپخش تصاویر کند باید ابتدا هر تصویر را به صورت جداگانه پردازش و تجزیه تحلیل نموده و بعد از انجام این پروسه آن را نمایش دهد. تعداد تصاویری که به طور همزمان پخش می شوند و همچنین رزولوشن آنها به قدرت پردازش دستگاه ضبط بستگی دارد.
تعداد دستگاه های قدیمی که در گذشته امکان پخش همزمان تمامی کانال های خود را داشتند بسیار محدود بود. اما با پیشرفت تکنولوژی این دستگاه ها قادرند تا همه کانال های خود را به صورت همزمان پخش کنند. اما موضوعی که در حال حاضر از اهمیت بیشتری برخوردار است رزولوشن و کیفیت پخش این تصاویر است.
تعداد محدودی از دستگاه های موجود قادرند تا بیشتر از 4 تصویر را با رزولوشن 1080 نمایش دهند. و در صورتی که به طور مداوم مایلید از این قابلیت استفاده نمایید شاید این تعداد کانال های پخش و کیفیت آن برای تان از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

قابلیت Synchronous Playback در برند دوربین مداربسته هایک ویژن


می توان گفت تقریبا تمامی دستگاه های ضبط 16 کانال و کم تر از آن در برند هایک ویژن قادرند تمامی کانالها را به صورت همزمان نمایش دهند. برای استفاده و اطلاع از نحوه پخش همزمان در دستگاه های 32 کاناله و یا با تعداد کانال بیشتر باید به کاتالوگ دستگاه مراجعه گردد که اطلاعات کامل تری را نیز در مورد رزولوشن بازپخش تصاویر ارائه می دهد.

 

1.      دوربین مدار بسته دام  

2.          تجهیزات دوربین مداربسته  

3.         دوربین مدار بسته بولت

4.          دوربین مداربسته برای منزل

5.      دوربین مداربسته شیراز  

6.        دوربین مداربسته مخفی  

7.       دوربین مداربسته اصفهان

8.      دوربین مداربسته تبریز

9.     کابل‌ کشی شبکه 

10. دزدگیر اماکن

11.  دزدگیر ساختمان  

12. دوربین اچ دی

13. تجهیزات جانبی

14. تجهیزات شبکه

15. تجهیزات وایرلس

16. تجهیزات ذخیره سازی 

17. تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه

[ دوشنبه بیست و هشتم تیر 1400 ] [ 9:16 ] [ nima kvn ]

[ بدون نظر ]


دستگاه-تستر-فلوک-Fluke-دوربین-مداربسته-چیست؟,,
انتقال اطلاعات در دوربین های دیجیتال در بستر شبکه رخ می دهد. پس از نصب و راه اندازی یک سیستم تحت شبکه برای اطلاع و اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات و کابل کشی های انجام شده از تجهیزاتی مانند دستگاه تستر استفاده می شود. این دستگاه ها انواع مختلفی داشته و یکی از آنها دستگاه تستر ساخت شرکت fluke است. این شرکت در سال 1948 به منظور گسترش یک فناوری منحصر به فرد جهت تولید تجهیزاتی با قابلیت های تست و عیب یابی تأسیس شده است.
دستگاه های تستر شرکت فلوک انواع مختلفی داشته که هر کدام بسته به نوع آن، اطلاعاتی را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. از جمله اطلاعات مهمی که یک دستگاه تستر فلوک با کیفیت مناسب در اختیار نصب کنندگان دوربین مداربسته قرار می دهد، تشخیص احتمال وجود قطعی در طول مسیر و متراژ کابل است. نصب دوربین مداربسته

برخی از آپشن های تستر فلوک

هایک ویژن  hikvision
 • Wiremap

عملکرد قابلیت Wiremap در تشخیص اشکالات فیزیکی است که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:
 • تشخیص نصب صحیح سوکت ها در دو طرف کابل
 • رفع مشکل ایجاد اتصال کوتاه بین دو یا چند رشته کابل
 • وجود قطعی در یک یا چندین رشته
 • نحوه چیدمان درست رشته ها

 • Propagation Delay

این قابلیت مقدار زمانی که صرف ارسال یک سیگنال از یک طرف کابل به طرف دیگر آن می شود را اندازه گیری می کند. مقادیر به دست آمده با واحدهای milliseconds, nanosecond, picoseconds سنجیده می شوند.
 • Delay Skew

تفاوت بین سریع ترین و کند ترین زوج سیم موجود در قابلیت Propagation Delay را که معمولا بین 25-30nanoseconds (nSec) برروی 100 متر کابل است، Delay Skew می نامند.
 • Cable Lenght

این قابلیت در دستگاه تستر طول کابل را اندازه گیری می کند. به وسیله این قابلیت می توان اطمینان یافت که طول کابل از استاندارد ۱۰۰ متر تجاوز نکند.
 • Return Loss

در واقع همان مقادیر سیگنال برگشتی به فرستنده را نشان می دهد. این سیگنال برگشتی از اختلاف امپدانس(مقاومت) کابل یا کانکتور ناشی می شود که معمولا به دلایلی همچون کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور به وجود می آید.
از دیگر اطلاعاتی که دستگاه تستر فلوک در اختیار شما می گذارد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • تست و کنترل دقيق تجهیزات شبكه اعم از كابل، كي استون پريز، پچ پنل، پچ كابل
 • تاييد اصلي يا غيراصلي بودن تجهيزات شبكه مانند كابل، كي استون، پچ پنل، پچ كابل
 • نمایش متراژ دقيق كابل كشي‌ها
 • گزارش نقایص موجود در اتصالات پچ‌ پنل و كي استون
 • گزارش قطع يا ضعيف بودن نحوه اتصال رشته‌هاي كابل به كي استون
 • گزارش وجود نويز و محل دقيق آن در مسير كابل كشي
 • گزارش وجود کشیدگی يا خمیدگی بيش از حد و محل دقيق آن در مسير كابل كشي
 • گزارش میزان خلوص مس بكار رفته در كابل شبكه
 • تست مقاومت و ميزان رسانايي كابل

[ دوشنبه بیست و هشتم تیر 1400 ] [ 9:15 ] [ nima kvn ]

[ بدون نظر ]