مجله تکنولوژی های نوین

تکنولوژی ، دوربین مداربسته ، قیمت دوربین مداربسته / هایک ویژن / دوربین مدار بسته

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ مجله تکنولوژی های نوین خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

سایت آوازک

طراح قالب: آوازک

[ طراح قالب: آوازک ]

ویدئو بالون (Video Balun) در دوربین مداربسته

Balun از ادغام دو واژه (balance+unbalance) متقارن+نامتقارن ایجاد شده است. وظیفه دستگاه ویدئو بالون ایجاد توازن در سیگنال های ارسالی در دوربین های مدار بسته آنالوگ است. دستگاه ویدئو بالون Video Balun که با نام UTP balun نیز خوانده می شود یک دستگاه الکترونیکی است که در سیستم های مداربسته از آن به عنوان تقویت کننده سیگنال در کابل کشی سیستم مداربسته آنالوگ استفاده می گردد.

نحوه عملکرد دستگاه ویدئو بالون

همانطور که قبلا ذکر شد دوربین های مداربسته آنالوگ اطلاعات تصاویر را به صورت سیگنال به دستگاه ضبط کننده (DVR) ارسال می کنند. سیستم ارسال سیگنال در دوربین های مداربسته یک سیستم نامتقارن است. بدین معنی که در این سیستم ها سیگنال از طریق دو عدد سیم مختلف(داخل کابل کواکسیال) که یکی وظیفه ارسال و انتقال سیگنال را بر عهده داشته و دیگری بعنوان شیلد آن را در بر می گیرد، ارسال می گردد. وظیفه شیلد کاهش میزان نویز است. وظیفه دستگاه ویدئو بالون تبدیل سیگنال نامتقارن به سیگنال متقارن است. ساختار ویدئو بالون در واقع از یک جفت سیم به هم تنیده شده ی بدون شیلد محافظ تشکیل شده است که قادر خواهد بود اطلاعات تصاویر را به مسافت های بسیار طولانی تر از کابل کواکسیال ارسال نماید.

انواع ویدئو بالون

1. ویدئو بالون پسیو Passive

 نوع ساده ای از ویدئو بالون است که هیچ گونه عملکرد تقویتی بر روی سیگنال ها انجام نمی دهد. و تنها کاری که می کند این است که سیگنال را از حالت نامتقارن به صورت متقارن تبدیل می کند. مزیت این نوع از ویدئوبالون ها این است که نیاز به منبع تغذیه ندارند. قابلیت انتقال سیگنال در ویدئو بالون های پسیو تا مسافت های 600 الی 1000 متری است. ویدئو بالون پسیو را با نام علمی Video Balun Autotransformer نیز می شناسند.

2. ویدئو بالون اکتیو Active

در این نوع از ویدئو بالون ها علاوه بر ایجاد سیگنال های متقارن عمل تقویت سیگنال نیز انجام می شود. ویژگی اصلی این نوع ویدئو بالون قابلیت ارسال سیگنال تا مسافت های طولانی تر است. بسته به نوع کابل استفاده شده و نیز و نوع ویدئو بالون می توانند اطلاعات را تا فاصله 1500 متری ارسال نمایند. لازم به ذکر است که ویدئو بالون های اکتیو نیازمند منبع تغذیه هستند و استفاده از آنها پر هزینه تر به نظر می رسد.

 

 

نمایندگی هایک ویژن

سوئیچ شبکه

 

 

تفاوت کیفیت تصویر HD و FULL HD در دوربین مداربسته

سیستم های نظارت تصویری HD و مگاپیکسلی موضوع بحث بر انگیزی در حوزه صنایع امنیتی محسوب می شوند در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل در مورد تفاوت کیفیت تصویر HD و FULL HD در دوربین مداربسته صحبت کنیم.

حجم

دوربین مدار بسته HD چیست ؟

فرمت High Defenition و یا به اختصار HD از لحاظ لغوی به معنای کیفیت بالا می باشد. دوربین های مدار بسته هایک ویژن در انواع مختلفی تولید شده و  دارای کیفیت تصویر و یا رزولوشن متفاوتی هستند. HD در واقع همان رزولوشن ۷۲۰*۱۲۸۰ پیکسل است که به آن 720 نیز گفته می شود. پس منظور از HD همان رزولوشن 720P است و دوربینی که دارای این رزولوشن است را دوربین 720 یا HD نیز می نامند. این رزولوشن تقریبا برابر با 1 مگاپیکسل است. اعداد 720 و 1080 به رزولوشن های افقی اشاره دارند. بنابراین، دوربین های HD با رزولوشن 720p تصاویری با 1280×720 پیکسل ارائه می کنند. کیفیت HD کیفیت قابل قبولی در دوربین های مداربسته محسوب می شود و امکان زوم کردن و مشاهده سوژه های نه چندان جزئی نیز در آن وجود دارد. تصاویر گرفته شده توسط دوربین های 720 به نسبت دارای حجم کمتری هستند، از این رو پهنای باند در دوربین هایک ویژن و فضای ذخیره سازی به مراتب کمتری نسبت به دوربین های با رزولوشن های بالاتر اشغال می کنند. به همین دلیل استفاده از آنها رایج تر است.

حجم

 • تجزیه و تحلیل فرمت های HD:
 1. 720p ( 720×1280 – 720 lines, progressive scanned)
 2. 1080i (1080×1920 – 1,080 lines, interlaced scanned)
 3. 1080i (1080×1920 – 1,080 lines, progressive scanned)

   √√√تعداد خطوط / پیکسل ها و نوع اسکن مهم است چرا که هر چه تعداد خطوط / پیکسل ها بیشتر باشد تصویر با کیفیت تری خواهیم داشت.

حجم
تفاوت HD و Megapixel

فرمت HD می تواند زیر مجموعه ای از مگاپیکسل باشد. HD با رزولوشنی خاص، در نرخ فریمی معین و در نسبت ابعادی مشخص از تصویر تعریف می شود. هر دوربین مداربسته با رزولوشنی بیش از یک میلیون پیکسل، یک دوربین مگاپیکسل محسوب می گردد. در بازار سیستم های نظارت تصویری در محدوده مگاپیکسل کمترین رزولوشن 1.3 مگاپیکسل است که برابر با 1280×1024 پیکسل(یا 1.3 میلیون پیکسل) است. در حال حاضر نیز شاهد دوربین هایی با رزولوشن 10 مگاپیکسل نیز در بازار هستیم. پس از لحاظ فنی دوربین مداربسته با کیفیت HD، جزء دوربین های مگاپیکسلی محسوب نمی گردد.

حجم

یکی از مزایای اصلی دوربین های مدار بسته HD این است که به راحتی می توان آنها را جایگزین دوربین های آنالوگ قدیمی و تیوی لاینی نمود زیرا با سیستم های  NTSC یا PAL کاملا مطابقت داشته و دیگر نیازی به هزینه های اضافی برای کابل کشی جدید نخواهید داشت.

حجم

دوربین مدار بسته Full HD چیست ؟

با پیشرفت تکنولوژی دوربین های Full HD به بازار آمدند. Full HD بیانگر رزولوشن ۱۰۸۰x۱۹۲۰ پیکسل می باشد و از نظر مگاپیکسلی نیز معادل با 2 مگاپیکسل است. بالطبع دوربین های مدار بسته Full HD دارای کیفیت تصویر بهتری نسبت به دوربین HD یا 720 بوده در نتیجه میزان بیشری از فضای ذخیره سازی و پهنای باند را نیز مصرف می کنند. اما مزیتی که دوربین های FULL HD دارند این است که با توجه به کیفیت بالای تصاویر در آن ها امکان مشاهده جزئیات بیشتری از تصویر امکان پذیر است.

حجم

تفاوت HD  و Full HD

 • کیفیت تصویر 

اصلی ترین تفاوت میان دوربین های HD و FULL HD کیفیت تصویر یا رزولوشنی است که به نمایش می گذارند. کیفیت تصویر دوربین هایی با رزولوشن 1080 نسبت به دوربین های 720 بسیار بهتر است، لذا توصیه می شود برای مکان هایی که مسائل امنیتی و نظارت تصویری در آنها از حساسیت بالایی برخوردارند از دوربین های FULL HD استفاده شود.

 • پهنای باند و فضای ذخیره سازی

در سیستم های مداربسته هر چه کیفیت تصاویر بالاتر می رود بالطبع حجم آن ها نیز بیشتر می شود و برای انتقال به پهنای باند بیشتری نیاز خواهد بود. همچنین برای ذخیره سازی نیز نیازمند فضای بیشتری هستند. به همین دلیل دوربین هایی با رزولوشن 1080 نیازمند پهنای باند و فضای ذخیره سازی بیشتری هستند.

 • قیمت 

از دیگر تفاوت های مهم میان دوربین های HD و  FULL HD هزینه ای است که بابت خرید آن ها پرداخت می کنید. طبیعتا قیمت دوربین  های 1080 از دوربین های 720  بالاتر است به همین دلیل احتمال دارد که این دوربین ها چندان مورد استقبال مشتریان قرار نگیرند. مضاف بر این در سیستم های مداربسته ای که از دوربین های 1080 استفاده می شود می بایست از NVR های قوی تری استفاده شود که باز هم منجر به بالا رفتن هزینه ها می گردد. از طرفی برای مشاهده بهتر تصاویر  FULL HD باید از نمایشگر هایی استفاده کرد که رزولوشن پخش مناسبی داشته و بتوانند تصاویر دوربین ها را با همان کیفیت به نمایش بگذارند. بنا بر این در کل هزینه سیستم های مداربسته ای با کیفیت FULL HD بالاتر است و شاید کمتر مورد توجه مشتریان قرار گیرد. (برای اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب دوربین مداربسته با وضوح بالا مراجعه نمائید.)


هوش

هوش مصنوعی | استراتژی هایک ویژن

هوش

هوش مصنوعی یکی از مسائل بحث برانگیز در دنیای تکنولوژی است. از این نظر نیز در سال های آتی شاهد استفاده گسترده از تکنولوژی هوش مصنوعی در صنایع امنیتی خواهیم بود. هایک ویژن یکی از شرکت های پیشرو در تامین امنیت و ارائه راهکارهای امنیتی بر مبنای هوش مصنوعی می باشد.

استراتژی هایک ویژن | محصولات استراتژیک

 

هوش

 • Super NVR

یک مرکز داده قابل اعتماد، تا 256 کانال دوربین، قابلیت Decoding 68 کانال، RAID، N +1 Hot Spare و …

هوش

 • دوربین Panovu هایک ویژن

تصاویر پانوراما با جزئیات بسیار بالا

هوش

 • Pro Series Camera

دوربین های سری 4، 5، 6، 7 و به بالا و همچنین دوربین های چرخشی با رزولوشن 4K که دارای تکنولوژی هایی نظیر فرمت فشرده سازی H.265+ هایک ویژندوربین های Dark Fighter هایک ویژن، آنالیز تصاویر، و … می باشند انتخاب مناسبی برای پروژه های بزرگ هستند.

هوش

 

 • IP: EasyIP 3.0

هوش

ورود رزولوشن 4k به پروژه های کوچک و متوسط با اتکا به فرمت فشرده سازی H.265+

هوش

 • Analog: Turbo HD 4.0

هوش

ضبط تصاویر تا رزولوشن 4K با اتکا به فرمت فشرده سازی H.265

هوش

 • Entry-level: Low-light capability

هوش

تکنولوژی Dark Fighter هایک ویژن جهت تصاویر مطلوب و بهینه در شرایط نور بسیار کم می باشد.

 

اسپلیتر دوربین مدار بسته

دستگاهDVR

 

 

 

[ دوشنبه پانزدهم فروردین 1401 ] [ 14:55 ] [ nima kvn ]

[ بدون نظر ]